P.C. Rossin College of
Engineering and Applied Science
Lehigh's College of Engineering and Applied Science honored its faculty, staff and students with a new ceremony on the university's Mountaintop Campus on Thursday, April 26.
 
View photos from the event at https://flic.kr/s/aHsmbv8hnb.
 
The 2018 Rossin Awards honored the following individuals:
 
ROSSIN ASSISTANT PROFESSORS
  • Xiaochen Guo
  • Srinivas Rangarajan
  • Y.C. Ethan Yang
ROSSIN JUNIOR FELLOWS
  • Abigael (Abbie) Noble - IBE-BioE
  • Abigail Bettenhausen - MATS
  • Adam Wiley - CompE
  • Alexander Schiffman - IBE-CompE
  • Amanda Ferrante - BioE
  • Carly Cozzolino - CSE
  • Connor Leach - MATS
  • dePaul Miller - CSE
  • Emma Hillman - IDEAS
  • Eric Kurtz - ME
  • Evan Chansky - Electrical
  • Kelly Vaughn - Electrical
  • Kenneth E. Honer - IBE-ChE
  • Kimon Deligiannis - ISE
  • Kinga Kuczynski - IBE-Civil
  • Kyle Suit - ME
  • Lindsay Slavit - IBE-ChE
  • Michael Nissan - CSE
  • Michael Wu - IBE-BioE
  • Mitul Surti - Electrical
  • Morgan Comisac - IDEAS-Civil
  • Naakesh Gomaine - IDEAS
  • Nicholas J. Fox - IBE-ChE
  • Rachel Case - IDEAS
  • Ryan Lewis - IBE-ChE
  • Sean Conway - IBE-ISE
  • Shailagne Yutuc - ChE
  • Shivats Agarwal - ISE
  • Sofia Ramirez - ISE
  • XiXi - ME
  • Yanzhe Ma - MATS
ROSSIN DOCTORAL FELLOWS
  • Alia Amer - CE
  • Cheng Chen - CE
  • Gabrielle Esposito - MAT
  • Ji Chen - EE
  • Jiangkai Peng - EE
  • Jing Men - BIOE
  • John Sakizadeh - CHE
  • Joseph Saunders - STRU
  • Lian Duan - EE
  • Liang Liu - CE
  • Michael Morabito - ME
  • Minghui Cheng - STRU
  • Nur Koncuy Ozdemir - CHE
  • Safwan Al-Subaihawi - STRU
  • Samira Anbari Meybodi - CHE
  • Seyyedhossein Mousavi - ME
  • Shannon Collins - CHE
  • Shima Dezfulian - ME
  • Sudharsan Kalidoss - ME
  • Tanya Johnson - ME
  • Wenpeng Cao - BIOE
  • Xin Shi - ISE
  • Xinyang Zhang - CSC
  • Yanyan Chen - BIOE
  • Yinan Liu - ISE
ROSSIN COLLEGE AWARDS
  • Outstanding Doctoral Student Advising - Tara Troy, Paolo Bocchini
  • Faculty Citizenship Award - David Angstadt
  • Staff Citizenship Award - Shaku Jain-Cocks, Chad Kusko
  • Educational Excellence Award - Mark Snyder
  • Faculty Educational Innovation in Teaching Award - Sabrina Jedlicka
  • Faculty Experiential Learning Award - Jerry Lennon
  • Staff Experiential Learning Excellence Award - William Maroun
  • Research Leadership Award - Israel Wachs, Donald Rockwell
  • Interdisciplinary Research Excellence Award - Mooi Choo Chuah, Yaling Liu
  • Faculty Scholarship Award - Manoj Chaudhury
CHEMICAL & BIOMOLECULAR ENGINEERING AWARDS
  • John C. Chen Prize - Daniel A. Gibbs and Donald Posch-Tafuri
  • American Chemical Society Award - Joanne Huang
  • American Institute of Chemists Foundation - Tanya Chakif
  • Harry M. Ullmann Prize in Chemical Engineering - Evan Pretti
  • Robert C. Hicks Prize in Chemical Engineering - Holly Callahan and Kexin Chen
  • William H. Chandler Prize in Chemical Engineering - Emily A. Speakman - senior; Han Zhang - junior; Lindsay Slavit - sophomore
  • Wenzel Award - Huijie Tian
  • John C. Chen Endowed Fellowship in ChE - Leah Spangler and William Taifan
  • Chevron Scholars Award - Gregory Dignon, Evan Koufos, and Megha Sharma
CIVIL & ENVIRONMENTAL ENGINEERING
  • Moles Award - Zoe Gotlieb
  • Moles Scholarship - Michael Duffy and Melissa Zirps
  • ASCE Student Award (Lehigh Valley Section) - Christopher Guilcapi
  • John B Carson Prize - Henry Paul
  • Le Wu Lu Endowed Prize - Cody Triolo (CE) & Nikoonj Dhandharia (EE)
COMPUTER SCIENCE & ENGINEERING
  • Samuel L. Gulden Memorial Award - Rachel Okun
ELECTRICAL & COMPUTER ENGINEERING
  • Joseph C. Gabuzda Jr. Memorial Award - Winner to be Announced
  • Karakash Prize - Winner to be Announced
INDUSTRIAL & SYSTEMS ENGINEERING
  • ISE Senior of the Year - David Morency
  • IBE-ISE/Fin. Eng. Senior of the Year - Kyle Kristiansen
  • ISE Junior of the Year - Troy Egar
  • IBE-ISE/Fin. Eng. Junior of the Year - Kristen Silvi
  • ISE Sophomore of the Year - Sofia Ramirez
  • IBE-ISE/Fin. Eng. Sophomore of the Year - Xiaming Jin
  • HSE Student of the Year - Matthew Christman
  • ISE Master’s Student of the Year - Xixi Zhou
  • MGSE Master’s Student of the Year - Robert Storer
  • AFIN Master’s Student of the Year - Deyi Zhang
  • Ph.D. Student of the Year - Mohammad Shahabsafa
  • Alpha Pi Mu Award - Xiaming Jin
  • Lawrence E. White Fellowship - Nick Valletta
  • Van Hoesen Family Best Publication Award - Hiva Ghanbari & Lam M. Nguyen
  • Undergraduate Faculty Award - Robert Storer
  • Master’s Faculty Award - Ana Alexandrescu
  • Ph.D. Faculty Award - Martin Takac
MATERIALS SCIENCE & ENGINEERING
  • Bradley Stoughton Student Award - Thomas G. Farinha
  • Kahn Memorial Award - Zhenhui Chen and Vincent P. Rienzi
  • Allen S. Quier Prize - Joseph P. Cline
  • Harmer Prize - Emma Isaacs
  • Handwerk Prize - Thomas G. Farinha
  • S. Kenneth Tarby Prize - Andrew C. Goldman
  • Conard Award - Ling Ju and Charles T. McLaren
  • Gilbert Doan Award (faculty) - John N. DuPont
  • Barkalow Award - Kevin P. Anderson and Michael R. Kracum
MECHANICAL ENGINEERING & MECHANICS
  • The Cornelius Prize - Shira M. Morosohk
  • The Andrew Wilson Knecht III Memorial Award - Bailey E. Brown
  • The Alan H. Stenning Award - William P. Johns
  • The Ferdinand P. Beer Award - Daniel H. Altman
  • The Thomas E. Jackson Memorial Award - William A. Bickel
  • H.R. and Y.B. Wei Prize - Magdalena G. Fannick and Justin J. Landowne

 

Shaku Jain-Cocks, Meeting & Special Events Manager for the Rossin College of Engineering, winner of the Staff Citizenship Award . (Photo by Mary Anne Lynch / Lehigh University)